Ryze americké preview Captain America: Návrat prvního Avengera

Klub rozmražených vítá Buckyho Barnese!
 
 
 
Pokud máte abstinenční příznaky z nedostatku superhrdinů, připravte se dlouhou léčebnou kúru o čtyřech terapeutických sezeních. Společnost DC comics se na vás vykašlala – hanba jí! Zato vlastníci licencí Marvelu se nemohou nabažit zisků – hanba jim! Oni alespoň tvoří bez přestávky. Pochopitelně mluvím především o nepopsatelných dobrodružstvích členů týmu Avengers.

Abych zrekapituloval své osobní názory na Fázi 2, tak Iron Mana 3 považuji za vůbec nejlepší film celé franšízy a druhého Thora jsem si docela užil, ale přesto mi připadalo, že obětoval část svého potenciálu z jedničky.

Další test superhrdinské zábavnosti čeká na vlastence v modré, červené a bíle. Steve Rogers alias Kapitán Amerika (Chris Evans) se pořád nemůže aklimatizovat na moderní dobu. Přitom minulost mu je v patách. Se starými přáteli a možná i nepřáteli se znovushledá v nové kapitole boje za svobodu a demokracii – Captain America: The Winter Soldier s „geniálním“ českým titulem Captain America: Návrat prvního Avengera.


 
Druhá šance na rande?

Kapitán má ze všech Avengerů největší smůlu. Nejlepší kamarád James „Bucky“ Barnes (Sebastian Stan) se mu ještě před koncem druhé světové války zřítil do zamrzlé řeky a on sám sotva, co si domluvil schůzku se svou láskou britskou agentkou Peggy Carter (Haylay Atwell), musel drasticky odklonit letoun padoucha Red Skulla (Hugo Weaving) a po pádu skončil na dlouhá desetiletí v hibernaci.

Po depresivním „zmrtvýchvstání“ sice pomohl zachránit svět, ale na rozdíl od svých spolubojovníků vlastně nemá nic, k čemu by se vrátil. Kromě návštěv u zestárlé Peggy má pouze agenturu S.H.I.E.L.D. sdílející jeho touhu chránit USA. Jenže Kapitán je přece idealista a jde mu nejen o Ameriku, nýbrž o její teoretické základy – pravdu, spravedlnost a svobodu. Jak si ukážeme později, současná velmocenská politika a strategie obrany mu je spíš proti srsti.

Řediteli Furymu (Samuel L. Jackson) přesto musí pomáhat, zvláště v kritickém okamžiku, kdy je tajemným útočníkem napaden jeden ze členů agentury. Rogers, v současnosti žijící ve Washingtonu, se pustí do pátrání po novém nepříteli. Připojí se k němu naše další známá – agentka Nataša Romanovová alias Černá vdova (Scarlett Johansson) a nováček mezi bojovníky se supersilou. Sam Wilson alias Falcon nejenže umí létat ve svém speciálním postroji, ale přinejmenším jeho komiksový předobraz mohl navázat telepatické spojení s ptáky. To je dobře, je to přece pouhý Sokol a Kapitán Amerika potřebuje armádu orlů…

Falcona bude hrát Anthony Mackie. Představitel prvního afroamerického superhrdiny v komiksové historii začal s filmem roku 2002, kdy se v hip-hopovém snímku 8. míle objevil jako Papa Doc, nepřítel protagonisty Jimmyho Smithe. Zajímavou byla i postava černého homosexuálního umělce Perryho z dramatu Brother to Brother.

Kromě vedlejších rolí v Manchurianském kandidátovi nebo Million Dollar Baby se předvedl jako mistr řemesla v nezávislém komediálním díle Nesnáší mne. Kratší, i když zajímavé úlohy dostal kupříkladu v Policajtovi proti své vůli nebo Ve stínu pravdy. Mnoho jeho postav spojovalo téma černošské identity a rasismu, jak je tomu i v případě Pádu nebes o slavné americké justiční kauze.

Do světa sportu jsme se s ním mohli podívat v Návratu na vrchol a Crossover. Jeho talent byl nejvíc oceněn za výkony z válečného dramatu Smrt čeká všude, romantickém příběhu Night Catches Us a sci-fi thrilleru Správci osudu. Bohužel se přidal také k týmu Abrahama Lincolna: Lovce upírů. Filmografie z předešlého roku je ještě zajímavější. Vstoupil mezi ochránce spravedlnosti Gangster Squad – Lovci mafie, naopak pomáhal uskutečnit zločinný plán v komedii podle skutečných událostí Pot a krev a ve Hře na hraně opět hájil zákon. Během letošního roku nás kromě Captaina bude bavit v milostné veselohře A Many Splintered Thing, změní se v běžce Jesseho Owense skrz historický film Jesse nad Me, známém též jako Hands in the Sky a jako slavný zpěvák Buddy Bolden se objeví ve filmu pojmenovaném příznačně Bolden!.

Výsledek pátrání Kapitána nesmírně šokuje. S útoky je spojen právě údajně zesnulý Bucky Barnes. Očividně jej kdysi nalezla KGB a vymýváním mozku z něj udělala poslušného zabijáka přezdívaného Zimní voják. Nebohý Barnes byl zřejmě většinu času držen v umělém spánku a pouze příležitostně probouzen.

Co se však děje nyní? Studená válka skončila, jak to v S.H.I.E.L.D.u názorně dokazuje přítomnost Černé vdovy. Jde tady snad o Ukrajinu? Čí rozkazy Bucky poslouchá? Situace každopádně vede k rozbrojům v samotné agentuře. O její budoucnost projevuje velký zájem Furyho starý kolega Alexander Pierce, člen Světové rady bezpečnosti.

Alexander Pierce není nikdo menší než Robert Redford. Společně s Anthony Hopkinsem patří nejspíš k nejhvězdnějším hercům, jež se franšíze podařilo získat. Svůj šarm rozdával od roku 1960, kdy se objevil hned v několika televizních seriálech a jednom zpracování divadelní hry – The Iceman Cometh. O dva roky později se dostal do svého prvního filmu. War Hunt odehrávající se na bojišti korejské války nicméně ještě jeho kariéru příliš nenastartoval. Za výkon v hudebním dramatu Jaká je Daisy Cloverová nicméně obdržel Zlatý glóbus. Jako počátek slávy jsou uváděny romantická komedie Bosé nohy v parku a western Butch Cassidy a Sundance Kid.

Následovala 70. léta plná skvělých rolí jako novopečený politik v Kandidátovi, dávný přítel marxistické aktivistky v Takoví jsme byli nebo prchající pracovník CIA v Třech dnech Kondora. Není bez zajímavosti, že si zahrál předposlední inkarnaci Jaye „Velkého“ Gatsbyho. Nikdo také nemůže zapomenout titulního samotářského hrdinu westernu Jeremiah Johnston. O něco blíž tehdejším událostem měl ve filmu Všichni prezidentovi muži jako novinář Bob Woodward, ústřední postava aféry Watergate.

Politická angažovanost pro něj ostatně byla vždy typická i ve vlastních režisérských projektech. Válku v Afghánistánu i občanský aktivismus rozebíral například v nedávném apelu na své spoluobčany Hrdinové a zbabělci. Smysl ideálů své generace spíš zpochybňoval adaptací knihy Pravidla mlčení. Jeho hlasu jsme si příliš neužili v katastrofickém snímku Vše je ztraceno, kde byl jediným hercem.

Plánuje režírovat filmovou verzi cestopisu Appalačská stezka (A Walk in the Woods) a zahrát si jeho autora Billa Brysona. Totéž si usmyslel s životopisem delikventa Forresta Tuckera -The Old Man And The Gun.

 

Trailer 1: Padáky jsou pro sraby, Alexander chce měnit svět, Kapítán zpochybňuje preventivní údery, Falcon roztahuje křídla, Bojová technika narušuje dopravu.

Aniž by o tom Rogers věděl, nechal ho S.H.I.E.L.D. sledovat Agentkou 13 alias Sharon Carter, vnučkou, nebo možná praneteří Peggy. Stejně jako příbuzná, dokáže Sharon vzbudit v Kapitánovi milostný zájem. Její představitelka Emily VanCamp si ve čtrnácti letech (r.2000) zahrála na televizní obrazovce mladou Jackii Bouvier (Kennedy). Objevila se mezi mladými studentkami v dramatu Ztracená. Se Samuelem L. Jacksonem se mohla poprvé setkat při natáčení thrilleru Hra o čas. Politice studené války se přiblížila ve vylíčení pravdivých zážitků britského přeběhlíka Kima Philbyho v příběhu Kontrarozvědka. Slavnou hororovou sérii doplňoval „kraťas“ Kruhy a vstoupila i do její plnohodnotné části Kruh 2. Jakožto svobodná matka byla zavržena dysfunkční irskou rodinou v dramatu Špinaví Irové. Horor Přenašeči ji nutil utíkat před smrtící pandemií. Jakožto možná láska mátla již tak nejistého protagonistu komediálního dramatu Norman. V televizi ještě například vyučovala děti bez domova díky memoárům učitelky Stacey Bess Za tabulí. Další ústřední roli si pro ní přichystal snímek o začínající spisovatelce s nepříjemnou minulostí The Girl in the Book.

S.H.I.E.L.D. se nebojí dalších zkratek, proto si pěstuje protiteroristické oddělení S.T.R.I.K.E. Mezi jeho „mlátičky“ patří Brock Rumlow alias Crossbones. K další ze známých komiksových postav se propůjčil Frank Grillo. Jeho tvář jste na plátně mohli poprvé vidět roku 1992 v thrilleru Na život a na smrt. Různě významné úlohy mu poskytly filmy jako Minority Report, Prostě sexy, Patrola, 30 minut po půlnoci nebo Gangster Squad – Lovci mafie. Mezi nejdůležitější patřily role v hororu Mother´s Day a thrilleru Mezi vlky. Možná si ho pamatujete jako Nicka Savrinna, právníka obhajujícího nevinnou oběť během první sezóny televizního seriálu Útěk z vězení. Léto nám jej naservíruje v Očistě 2. Jako detektiv bude zkoumat zločiny duchů ze strašidelného snímku Demonic. Americkou ekonomiku zachrání před kyberteroristy v slibně znějícím thrileru A Conspiracy on Jekyll Island. Méně sympaticky zapůsobí na diváky jeho postava z Big Sky, kde ohrozí matku a její agorafobní dceru.

 

Trailer 2: Zimní voják je legenda, Nick Fury v ohrožení, Kapitán umí poznat nepřítele.


My dva a křen vám přinášíme…

Režisérskou zodpovědnost převzala po Joe Johnstonovi sourozenecká dvojice – Anthony Russo a jeho bratr Joe. Při čtení jejich filmografie by vám přitom superhrdinský film asi na mysl nepřišel. Svou tvorbu poprvé uvedli v roce 2002 snímkem Pieces, komedií o skupině zločinců, v níž si Joe také zahrál. Na podobném základě byl vystavěn i Bombakšeft. Snad nejhoršího přijetí se dočkali novomanželé a jejich otravný svědek ve filmu My dva a křen. Bratři se spíš osvědčili v televizi, například jako režiséři seriálu Arrested Development. Na někoho jistě dojem udělali, jelikož Kapitána budou doprovázet i ve třetím díle.

Scénáristé Christopher Markus a Stephen McFreely mají na svědomí jak Prvního Avengera, tak Thora: Temný svět. Nalezneme je také mezi autory moderních Letopisů Narnie. Z realistických námětů vycházeli Pot a krev, Život a smrt Petera Sellerse a Deník zabijáka.

Když jsem nedávno zkouknul Prvního Avengera, neočekával jsem moc a stejně jsem byl trochu zklamán. Ale časy se změnily. Kapitán Amerika se octl v realitě, která již zdaleka není tak jednoduchá, jako doba souboje s nacistickým Německem. Rogersův odpor vůči Spojeným státům, jak se chovají nyní, připomíná aktuálností Iron Mana 3. Pokud vám jde čistě o povyražení, tak pozor! Návrat totiž odstartuje děj vedoucí k druhým Avengers. Divákům se blýská na lepší časy.

Češi jsou americkým spojencům k dispozici od 3. dubna 2014.

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací