Captain America: První Avenger (2011)

captain_america_prvni_avenger_poster
Režie:
Premiéra v ČR: 4. 8. 2011 ()

Synopse: Zrodil se stylově, když na obálce jednoho z prvních komiksů společnosti Marvel pěstí knokautoval Adolfa Hitlera. Bylo to v roce 1941, krátce před vstupem Spojených států do války a Kapitán Amerika měl alespoň virtuálně udržovat bojovou připravenost svých krajanů na vysoké úrovni. Hrdina s typickým štítem se postupně stal fenoménem, o čemž svědčí 210 miliónů prodaných komiksů. A na jeho výjimečnosti nic nemění, že jeden z nejstarších superhrdinů na marvelovské planetě se vlastního filmu dočkal jako jeden z posledních (dávno po Spidermanovi, Iron Manovi nebo Fantastické čtyřce).

Steve Rogers (Chris Evans) je idealistický mladík, který stejně jako drtivá většina jeho vrstevníků touží vstoupit do armády, aby mohl Americe pomoci zdolat nacisty, až se jeho země zapojí do Druhé světové války. Jenže nemá sebemenší šanci, protože je podměrečný a neduživý a jediným jeho předpokladem je zarputilost, s jakou se nechává opakovaně vyhazovat od odvodových komisí. Ta ve finále rozhodne o tom, že ho vyberou jako vhodného kandidáta pro unikátní vědecký experiment, který má Americe produkovat Supervojáky. Jeho premiéra se vydaří a ze Stevea se díky vědeckému týmu vedeném Dr. Erskinem (Stanley Tucci) stane dokonalá lidská bytost. Na boj s nacisty přesto nedojde, protože se zjeví mnohem nebezpečnější nepřítel. Tajná organizace HYDRA, vedená všehoschopným gaunerem Johannem Schmidtem (Hugo Weaving), totiž začala spřádat vlastní plány na ovládnutí světa. Jejich nedílnou součástí má být i tajná formule Dr. Erskina na výrobu Supervojáků. Steve Rogers dostane štít, který se stane jeho poznávacím znamením, skupinku schopných parťáků a vyrazí do mise, která mu může zajistit nesmrtelnost. Nebo přinést smrt.

Recenze:
„Cílený experiment“ představuje patrně nejnudnější verzi vzniku superhrdiny (i když alespoň uvěřitelnější než příležitostně užívaná nehoda) a především sám Evans po celou dobu nasazuje útrpný výraz, jenž si přímo žádá, abychom na něj zakřičeli: „Trochu života do toho umírání!“ Co se vlastně odehrává v jeho hlavě, ptám se? Ano, chce pomoci vojákům na poli druhé světové války a dle vlastních slov „Nesnáší grázly, ať jsou kdekoliv“, ale může se přece ještě i tak chovat jako lidská bytost plná vlastních pocitů. Ani nasazení větších hvězd nepomohlo. Tommy Lee Jones se jako plukovník Chester Phillips snaží o opětovné vzkříšení svého „suchara s charismatem“, jenž tentokrát kouzlo osobnosti zapomněl ve druhém kabátu. Pokud tady někdo má styl bojovníka za spravedlnost, pak je to Hayley Atwell v roli britské agentky Peggy Carter. Nejlepší herečka v tomto komiksovém filmu dokáže brát absurdní situaci vážně, dává najevo emoce a umí se energicky bít ve jménu svobody. Co by se asi stalo, kdyby Peggy získala superschopnosti… Dominic Cooper slušně vdechuje život svým scénám jako Howard „otec Iron Mana“ Stark, i když jeho přítomnost slouží hlavně jako chuťovka pro fanoušky.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací