Popelka (2015)

popelka_2015_plakat_a
Režie:
Premiéra v ČR: 19. 3. 2015 ()

Synopse: Děj snímku Cinderella sleduje osudy mladé Elly (Lily James), jejíž otec, kupec, se po smrti její matky znovu ožení. Ella, která s radostí podporuje svého otce, se snaží ke své nové maceše (Cate Blanchett) a jejím dcerám Anastasii (Holliday Grainger) a Driselle (Sophie McShera) chovat vstřícně, a touží po tom, aby se ve svém novém domově cítily dobře. Když ale Ellin otec nečekaně zemře, zjišťuje Ella, že je vydána na milost své nové žárlivé a kruté rodiny. Posléze se z ní stává pouhá služka, věčně špinavá od popela, které ostatní posměšně říkají Popelka. Navzdory krutostem, kterým je nucena čelit, ale Ella neztrácí naději a je rozhodnuta dostát poslednímu přání své matky, aby vždy byla „odvážná a hodná“. Nehodlá propadnout zoufalství, ani pohrdat těmi, kteří s ní jednají špatně. A pak je tu ještě ten pohledný cizinec, se kterým se setkala v lesích. Ella, která nemá nejmenší tušení, že se ve skutečnosti jedná o prince, nikoliv o pouhého učně ze zámku, má pocit, že konečně potkala spřízněnou duši. Záhy nato se zdá, že by se na ni konečně mohlo usmát štěstí ve chvíli, kdy jsou na zámecký ples pozvány všechny dívky z širokého okolí, a Ella se těší, že by se mohla znovu setkat s okouzlujícím Kitem (Richard Madden). Její macecha jí ale návštěvu plesu zakáže a zlomyslně jí roztrhá šaty. Jako ve všech správných pohádkách je ale pomoc na dosah ruky a objevuje se vlídná žebračka (Helena Bonham-Carter), která – za pomoci dýně a několika myší – Popelčin život navždy změní.

Recenze:
Režie pohádky se ujal scénárista, herec a režisér Kenneth Branagh, který má za sebou režírování snímků jako Thor a Hamlet a bohatou hereckou kariéru. Nadchnul ho intenzivní scénář Chrise Weitze, jež následoval francouzskou interpretaci příběhu „Cendrillion aneb osudy skleněného střevíčku“ od Charlese Perraulta. Branagh se ve své tvorbě často vrací k inscenacím Shakespeara, kdy se snaží jeho hry co nejvěrohodněji převést na filmová plátna. Možná právě proto mu dobová Popelka sedla do repertoáru. Celý film je velmi ikonický s nádechem fantasy-pohádkového světa a přesto, že se vracíme do dob dávných, postavy řeší nadčasové problémy a jejich hodnotový žebříček se snaží poukázat na důležitost odvahy a hlavně laskavosti, se kterou se v dnešním uspěchaném světě setkáváme stále méně.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací