Gunman: Muž na odstřel (2015)

gunman_muz_na_odstrel_plakat
Režie:
Premiéra v ČR: 19. 3. 2015 ()

Synopse: Napětí jako řemen a hlavního hrdinu ostrého jako břitva přinese akční špionážní thriller Gunman: Muž na odstřel. Oscarový Sean Penn se v roli vyčerpaného Napětí jako řemen a zuřivý souboj dvou oscarových drsňáků Seana Penna a Javiera Bardema přinese v rytmu výstřelů a hvízdajících kulek akční špionážní thriller Gunman: Muž na odstřel. Sean Penn se ocitne ve smrtící smyčce svých bývalých kolegů a jedinou jeho šancí je zásada, že nejlepší obrana je útok. Důležitou zprávou pro diváky je fakt, že film natočil režisér „96 hodin“ Pierre Morel, který vynalezl Liama Neesona jako akčního hrdinu. Přímočarou akci, uvěřitelného hrdinu a režijní nápady slibuje i akční krimi Gunman: Muž na odstřel.

Sean Penn působil jako drsňák vždycky – ale teprve teď dostal roli opravdového akčního hrdiny. Hraje vyčerpaného bývalého žoldáka a zabijáka Jima Terriera, který by svou minulost rád nechal za sebou. Jediné, po čem touží, je konečně se usadit se svou dávnou láskou. Ale tajné služby se svých bývalých oveček tak snadno nevzdávají. Jim bude muset očistit své jméno a postavit se organizaci, pro kterou pracoval. Býval jejím vykonavatelem, dělal strašné věci a byl přesvědčen, že pomáhá světu. Mýlil se a jeho bývalí zaměstnavatelé se ho teď snaží zabít. V patách mu je démonický Javier Bardem, který už dvakrát přesvědčil, že hrát zlosyny bez špetky svědomí opravdu umí (ve filmu Tahle země není pro starý bez emocí vraždil na potkání, ve Skyfall zatápěl samotnému Jamesi Bondovi). Rozbíhá se dramatická hra na kočku a na myš, která vede Seana Penna přes půl světa. Ví, že neuteče nikam. Jediný způsob, jak se zachránit, je zabít ty, kteří ho chtějí zabít.

Gunman: Muž na odstřel přináší skvělou akční podívanou, kde na obou koncích namířených zbraní najdeme neobvyklé tváře. Nejde ale jen o pouhý řadový film ve stylu „bum bum bang bang“. „To je stejné, jako byste řekli, že Meryl Streep je jen sexy blondýna,“ prohlašuje Sean Penn. „To samozřejmě taky je. Ale shodneme se, že je toho na ní mnohem víc.“

Vedle přímočaré akce nabízí film i zápletku, která vede diváky po atraktivních místech naší planety, z ulic elegantního Londýna, přes energií nabitou Barcelonu až do dusné africké džungle. A navíc, už z obsazení je zřejmé, že představitelé stěžejních rolí, v nichž se vedle Penna a Bardema představí také Ray Winstone a Idris Elba, umějí víc než jenom střelbu, skoky a kopance. Přinášejí zároveň i své osobní charisma a opravdové postavy. „Neodděluji tenhle příběh od všeho ostatního, co jsem natočil,“ říká Sean Penn, jehož hrdina v Muži na odstřel mimo jiné trpí posttraumatickou stresovou poruchou. „Je to i velmi lidský příběh, který se zabývá podobnými tématy jako jiné moje filmy.“

Muž na odstřel vznikl podle knihy francouzského autora drsných detektivek Jean-Patricka Manchetta. Podle jeho knih vznikla na přelomu 70. a 80. let několik klasických krimi filmů, často s Alainem Delonem. U nás nejznámější jsou Tři muži na zabití.

„Znáš ty dny, kdy se ti nic nevede a všichni tě chtějí zabít?“ ptá se hlavního hrdiny jedna z postav. Pro Seana Penna to bude až příliš známý pocit. Nicméně brzy to bude právě on, kdo začne klást otázky.

Recenze:
Pennův hrdina je uvěřitelný a trpí vším možným, prostě už není zabiják v nejlepší formě. Ale pořád správný drsňák. A proto se mu rozhodně nelíbí, že má po letech umřít kvůli činu, jenž ho už stál milovanou přítelkyni. Musí rozluštit ne zrovna zapeklitou hádanku, a přitom uniknout pár šikovným zabijákům. To jsou ty zábavnější části snímku.

(photo&video: )

Video
Ukázka:

Galerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací