Jan Žižka (2022)

Režie:
Premiéra v ČR: 8. 9. 2022 ()

Synopse: Byl nájemným žoldnéřem. Stal se legendárním válečníkem, kterého nikdo nedokázal porazit. Film Jan Žižka vypráví o zrodu nejslavnějšího vojevůdce českých zemí…

Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV.

Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat.

Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu.

V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří.

Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. V hlavních rolích se představí Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger, Sophie Lowe, Karel Roden a další.

Recenze:
Velkolepý historický český film, za který se nemusíme stydět? Ano, je to možné. Ovšem rozdíl mezi skvělou podívanou a snímkem, za který se jen nemusíme stydět, je pořád velký. Režisér, spoluscenárista a producent Petr Jákl sáhl hodně hluboko do české historie pro inspiraci ke svému filmu. Na druhou stranu tam našel osobnost, která může zaujmout i evropské diváky. Kontroverzní historickou postavu, na kterou se v průběhu staletí nahlíželo různě. Film nemá za cíl být věrným životopisem, představuje nám přibližně rok Žižkova života a jeho tématem je “zrod vojevůdce”, tedy jaké historické (určitě) a soukromé (možná) události vedly k dozrání takové osobnosti. Rovnou se tedy vzdává možnosti zařazení významných bitev a zobrazení Žižky v tom nejlepším. Škoda! Tím, že vypráví tak trochu vlastní příběh, se ovšem chytře vyhýbá přílišné kritice “ale ve skutečnosti to bylo takhle”. Jákl zkoumá přerod z žoldnéře na muže, který se rozhodne bojovat za svou vlastní pravdu, vyšší dobro.

(photo&video: )

Video
Rozhovor:Galerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací