Je Suis Karl (2021)

Režie:
Premiéra v ČR: 13. 1. 2022 ()

Synopse: Osobní drama, které se změní v politický thriller plný manipulace, fanatismu a aktuálních společenských otázek.

Název filmu odkazuje na heslo Je suis Charlie, jež se stalo symbolem solidarity a protestů po teroristickém útoku na francouzský časopis Charlie Hebdo v roce 2015.

Mladá dívka Maxi unikne smrti při teroristickém útoku. Výbuch ji vezme téměř vše co má. Domov, matku, sourozence. Její život je v troskách. Charizmatický Karl ji přesvědčí, aby se stala součástí a tváří jeho hnutí, jež chce změnit Evropu a navrátit jí ty pravé hodnoty. Extrémní pravice už dnes nemá podobu holých lebek, sjezd Karlova hnutí vypadá spíše jako marketingová prezentace nejnovějšího telefonu. Evropa bez přistěhovalců, Evropa, kde je bezpečno a pořádek. Ideály znějí krásně a Maxina bolest a prázdnota jsou prostě příliš velké. Maxi ale netuší, že Karl a jeho skupina mají ve skutečnosti mnohem větší a ambicióznější plán. Její příběh jim může na chvíli dodat sílu a sympatie veřejnosti, ale to nestačí. Kdo chce skutečnou moc, nesmí se bát krve a ohně. Je suis Karl. Sláva vítězství.

Film se z velké části natáčel v Praze, pracovala na něm řada českých tvůrců a výrazné role v něm hrají Anna Fialová a Elizaveta Maximová.

Filmy režiséra Christiana Schwochowa mají na svém kontě řadu festivalových ocenění včetně cen z festivalů v Locarnu nebo Karlových Varech. Jeho televizní film Bornholmská ulice se stal v Německu senzací a získal ocenění jako „televizní událost roku“. Christian Schwochow režíroval úspěšný televizní seriál Zaprodaní bance (Bad Banks) i několik epizod seriálu Koruna (The Crown) z produkce Netflixu. Snímek Je suis Karl měl premiéru na filmovém festivalu Berlinale v roce 2021.

Inspirací pro film se stal případ v Německu, kde neonacistická skupina provedla řadu loupeží, bombových útoků a vražd vždy tak, aby podezření směřovalo na některou z přistěhovaleckých komunit.

Recenze:
Německo-český thriller nás chce varovat svou děsivou vidinou budoucnosti, kdy z Evropy bude zlá mládež vyhánět hodné přistěhovalce, ale je děsivý hlavně tím, že jeho postavy jsou naprosto nevěrohodné a dost neúspěšně brání svoje vlastní hodnoty.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací