Maják (2019)

Režie:
Premiéra v ČR: není stanoveno

Synopse: Již před premiérou na prestižním festivalu v Cannes platil druhý celovečerní projekt Roberta Eggerse za jeden z nejočekávanějších titulů roku a nyní se na doklad svých kvalit objevuje v bilančních žebříčcích nejlepších filmů uplynulého roku. Režisér a scenárista, který na sebe strhl pozornost žánrových fanoušků i vyznavačů artových sfér debutem Čarodějnice, opět spřádá důmyslně vystavěné dílo, které provází pověst strhující divácké podívané, osobité autorské vize i hypnotického klaustrofobního dramatu. Robert Pattinson a Willem Dafoe podávají fenomenální výkony coby strážci titulního majáku ve vyprávění zasazeném na konec devatenáctého století. Soužití větrem a lety ošlehaného, i notně vypitého námořníka a jeho nového nezkušeného asistenta se začne propadat do šílenství a paranoie, zatímco novic poodkrývá okolnosti záhadného osudu svého předchůdce. Strhující kompozice černobílé kamery v kombinaci s precizní zvukovou režií utvářejí přízračnou, ale současně uhrančivou atmosféru, do které se spolu s postavami propadnou také diváci. Eggers vytvořil vrcholně estetickou a všechny smysly atakující podívanou, která v sobě snoubí vytříbenou krásu i dravou krutost.

Recenze:
Pomalý sestup do šílenství. I tak lze popsat Maják, nový snímek režiséra a scenáristy Roberta Eggerse (Brothers, Čarodějnice). A to v dobrém slova smyslu. Pro upřesnění je však v první řadě potřeba uvést, o čem vlastně Maják je. Příběh, odehrávající se koncem 19. století, se zaměřuje na dva strážce majáku na odlehlém ostrově v Nové Anglii. Ti jsou zde kvůli bouřce uvězněni několik týdnů a stísněné prostředí a nedostatek stravy z nich pomalu ale jistě dělá šílence. Oba blouzní a my po nějaké době s nimi, neboť celá podívaná je taková jízda, jako kdybyste se pořádně zhulili.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací