Úkryt v zoo (2017)

Režie:
Premiéra v ČR: 30. 3. 2017 ()

Synopse: Udělali, co měli, aby zachránili, co mohli

Až za mřížemi byli konečně v bezpečí. Druhá světová válka nabízí mnoho podobně paradoxních příběhů, jako je ten o uprchlících z varšavského ghetta, kteří našli útočiště ve výbězích tamní zoologické zahrady. Šílený a nebezpečný plán se zrodil v hlavě manželky jejího ředitele. Výsledkem bylo přes 300 zachráněných lidských životů. Úkryt v zoo, drama podle skutečné události s Jessicou Chastain (držitelka Zlatého glóbu) v hlavní roli, se z velké části natáčel v České republice. I proto v něm diváci objeví řadu známých tváří a budou mít pocit, že se varšavské zoo nápadně podobá Průmyslovému paláci v Praze Holešovicích.

Antonina Zabinská (Jessica Chastain) práci v manželem řízené zoologické zahradě ve Varšavě přímo zbožňuje. Se zvířaty si rozumí mnohem víc než s lidmi, nebojí se vlézt mezi neklidné slony do výběhu, je to vlastně ona, kdo svou energií a rozhodností celou zahradu vede. Ani ona však není schopná čelit valícím se dějinám. Když 1. září 1939 napadne Německo Polsko, pocítí to zahrada prakticky okamžitě. Bombardování a ostřelování města ve vteřině zničí všechno, co manželé Zabinští léta budovali. Ze zahrady bez zvířat se stane skladiště německých zbraní a své odborné znalosti můžou Antonina a její muž Jan (Johan Heldenbergh) využívat jen k chovu prasat. Právě tady ale leží začátek cesty k jejich odvážnému plánu. Prasata totiž krmí zbytky, které vyprodukují obyvatelé varšavského ghetta. A pro ně jezdí Jan pravidelně s náklaďákem. Ale zpátky neodváží jenom ty zbytky, ale také lidi, které pak ukrývají ve sklepních prostorách pod zahradou. Riskantní operace je o to složitější, že kolem zahrady neustále krouží nacistický pohlavár Lutz Heck (Daniel Brühl), prominentní zoolog, který má pro Antoninu nejen profesionální slabost.

Interakce herců a živých zvířat ve filmu je nesmírně přirozená. Podle režisérky Niki Caro za to může především Jessica Chastain. „Ať to byl člověk nebo zvíře, každého si dokázala okamžitě omotat kolem prstu a na výsledku je to patrné,“ říká.

Recenze:
Dojemný příběh z druhé světové války, který napsal sám život. Antonina Zabinská miluje svojí práci v zoologické zahradě svého manžela Jana. Spolu se starají nejen o syna Ryszarda, ale i o stovky zvířat, která jsou jako jejich rodina. Ovšem po útoku a následném bombardování Polska Německem 1.září 1939 je zahrada téměř zničena a vše, co manželé Zabinští léta budovali je ve vteřině pryč. Z bývalé zoo se stává skladiště německých zbraní. Své znalosti ze zoologie teď Antonina a Jan využívají k chovu prasat. A právě prasata jsou klíčem k jejich tajnému plánu, který spočívá v záchraně co nejvíce židů z Varšavského ghetta. Krmení pro prasata totiž představují odpadky z ghetta, spolu se kterými vyváží Jan ven i židy. A zatímco Zabinští ukrývají v podzemí zoologické zahrady židy, krouží kolem jako sup i nacistický pohlavár a Hitlerův prominentní zoolog Lutz Heck, který jeví zvláštní zájem nejen o zoo ale i o Antoninu.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací