Vidíš měsíc, Danieli (2019)

Režie: ,
Premiéra v ČR: 27. 2. 2020 ()

Synopse: „S teroristy nevyjednáváme.”

V roce 2013 došlo k jednomu z nejhorších únosů poslední doby. Dánský fotoreportér Daniel Rye byl zajat teroristickou organizací Islámský stát a držen jako rukojmí 398 dnů, spolu s několika dalšími rukojmími včetně amerického novináře Jamese Foleyho. Film sleduje Danielův boj o přežití v zajetí, jeho přátelství s Jamesem, i hrůzu, kterou prožívala Danielova rodina v Dánsku, snažící se vyrovnat se strachem, že už nikdy neuvidí svého syna naživu. Klíčovou osobou celé události je vyjednávač Arthur, který sehrál zásadní roli při zajišťování Danielova propuštění. Představitel Arthura, herec Anders W. Berthelsen, se podílel i na režii filmu.

Recenze:
Severská filmografie u diváků sklízí největší úspěchy s adaptacemi detektivních bestsellerů, tedy smyšlených krimi příběhů, ale co může nabídnout snímek na motivy skutečných událostí z Dánska? Kupodivu dost. Roku 2013 byl totiž v Sýrii nešťastnou náhodou zajat dánský fotograf Daniel Rye, aby ho následně bojovníci ISIS věznili a mučili po 398 dnů, určitou dobu společně s novinářem Jamesem Foleym. Sledujeme nejen Danielovu snahu přežít a neztratit naději, ale zároveň boj jeho rodiny za získání peněz na výkupné.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací