Všiváci (2014)

vsivaci_plakat
Režie:
Premiéra v ČR: 19. 6. 2014 ()

Synopse: Všiváci jsou rozvětveným příběhem dvou bratrů. Miki (Jiří Langmajer) je špičkový neurochirurg, který se ale utápí se v bludném kruhu operací, alkoholu, milostných avantýr a nevěr. Jeho horkokrevný bratr Ricky (Ondřej Vetchý) se vrátil z české mise v Afghánistánu. Na plné čáře prohrává svůj boj s dluhy i s návratem k normálnímu životu. Navíc pečuje o své dvě dcery – o malou Maty (Rebeka) a dospívající Rózu (Tereza Voříšková). S tím mu pomáhá jeho matka, kterou skvěle ztvárnila Iva Janžurová. S osudy bratrů se pak prolínají příběhy dalších postav – Mikiho kolegy a jeho ženy, Richardova spolubojovníka z Afghánistánu Oldy (Ondřej Malý) a dvou kamarádů Vency a Emana (Jiří Mádl, Kryštof Hádek), které Richard a Olda chtějí využít ve svých plánech na získání peněz.

Děj filmu se odehrává ve třech časových rovinách, hlavní postavy proto hrají dva až tři herci. Maminku obou bratrů hrají Iva Janžurová a v časovém posunu její skutečná dcera Sabina Remundová.

Ve filmu nechybí ani válečný život jednoho z bratrů. Vojenské scény se kvůli maximální autentičnosti natáčely přímo v Afghánistánu, v provincii Lógar na základně Shank u české vojenské mise, kde štáb strávil plné dva týdny. „Život tady je velmi intenzivní. Dostali jsme v kondenzované formě velikou masáž,“ shrnuje zážitky Ondřej Vetchý. A představuje svou postavu:“Ten člověk tady odváděl skvěle svou práci, měl zde své nejlepší přátele. Nuceně se vrací do civilu, protože se musí starat o dvě děti. Není na to zdaleka tak dobře vybavený a připravený, jako byl na svoji práci vojáka. Musí se vyrovnat i s tím, že věci v jeho životě už nejsou direktivní, naráží na předsudky většinové společnosti a stává se z něj loser.“

Recenze:
Stejně jako vojáci v Afghánistánu, mezi nimiž je i Ricky Rohan (Ondřej Vetchý), je divák vystaven neočekávaným zásahům, pro něj však pozitivním. Plejády postav si mezi sebou rozebrali samí hvězdní herci. Vetchému se ve tváři zračí přetlak životních zklamání, završených ještě před návratem z války. Rickyho bratr Miki je na první pohled typickým exemplářem jedince, jakých si Jiří Langmajer již zahrál nepřeberně – uznávaný doktor, po němž ženy prahnou, a on se toho nebojí využívat. Jenže jeho (anti)hrdina je tentokrát spíš na nejlepší cestě k sebezničení, jak musí sám dobře cítit. Drama dvou životů, hlavně toho Rickyho, odlehčuje jejich matka v podání stále nepřekonatelné Ivy Janžurové, vybavené úsměvnými hláškami. Janžurová nenuceně splývá s podáním zklamané umělkyně, loučící se e vyhasínajícím životem.

(photo&video: )

Video

Galerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací