MY 2 (2014)

my_2_plakat
Režie:
Premiéra v ČR: 20. 11. 2014 ()

Synopse: Milostný příběh ze současného velkoměsta. Třicetiletá Ema (Jana Plodková) na útěku od manžela (Jiří Vyorálek) zakotví uprostřed noci u svého kadeřníka Tonyho (Ondřej Nosálek), kterého skoro nezná. Postupně se sbližují a jejich přátelství se mění v hlubší vztah, přestože Tonyho nespoutaný život je pro Emu často těžko pochopitelný. Tony je gay. Rodiče Emy (Milena Steinmasslová a Luděk Sobota) trvají na tom, aby se Ema vrátila domů. Ve vizuálně hravém snímku se objeví i Ondřej Malý, Václav Havelka nebo Adam Mišík. Na hudbě se podílel Jan P. Muchow, titulní píseň nazpívala Lenny a jednu skladbu pro film složil a nahrál Mike Figgis. Scénář k filmu napsala režisérka Slobodanka Radun se spisovatelkou Radkou Denemarkovou. „Náš příběh je velmi komorní a herecky intenzivní, chtěla jsem ho vyprávět vizuálně zábavně a na té malé ploše snad i rozmanitě. A to bez kreativních spolupracovníků, kteří mohou řemeslně hodně nabídnout, samozřejmě nejde. I na krátkých formách, které kameraman Jiří Málek doposud dělal, byl vidět výrazný rukopis a vysoký vizuální standard. Navíc jde o jednoho ze špičkových švenkrů v rámci zahraničních produkcí. S filmovým architektem Petrem Kuncem jsem spolupracovala už od FAMU a reklamy, jejichž výtvarnou stránku měl na starosti, vyhrávají i reklamní festival v Cannes. Kostýmního návrháře Josefa Čechotu do týmu přivedl právě architekt a Josef mě okamžitě nadchnul až dramaturgickým přístupem ke kostýmu. Ráda vybírám do týmu silné osobnosti, přirozeně pak vzniká tvůrčí napětí, ve kterém se dobře pracuje. A Jiří Brožek, držitel osmi Českých lvů za střih, byl odvážný, ale důležitý nápad – my jsme se totiž před vznikem filmu nikdy nepotkali. Jeho obrovská soustředěnost na příběh a zároveň otevřenost k netradičním řešením filmu určitě prospěla.“ říká o svých spolupracovnících režisérka Slobodanka Radun.

Recenze:
Slobodanka Radun se při režii svého prvního celovečerního filmu snaží nahradit skutečný příběh originálním, ne příliš zpracovávaným nápadem. Když jej měnila ve skutečnost, zaplnila jeho prostinký děj pěticí osob, které možná procházejí jasným vývojem, ale když je snímek u konce, zjistíme, že nám na jejich proměnách zrovna nesejde. Emin manžel něco zničí, Tony se lehce pochlapí a Emina matka (Milena Steinmasslová) zažije záchvat neurózy i homofobie. Tolik k omáčce, již možná trochu ochucuje Luděk Sobota jako Emin otec, schopný probíhající spor odlehčit a vůbec u toho ze sebe nemusí dělat pitomečka. Celé to existuje pouze proto, aby pár lidí, mezi nimiž by neměla existovat vzájemná přitažlivost, zůstal hodně dlouho u sebe a mohl překročit zdánlivě dané hranice přátelství.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací