Arvéd (2022)

Režie:
Premiéra v ČR: 25. 8. 2022 ()

Synopse: Jiří Arvéd Smíchovský byl významný hermetik, okultista, vyznavač černé magie a mimořádně vzdělaný člověk s geniální pamětí. Film Arvéd vypráví o tom, kam až jsme schopni zajít, abychom dosáhli svého cíle. Jiří Arvéd Smíchovský byl ochoten jít až k hranicím samotného pekla.

Život a smrt Jiřího Arvéda Smíchovského (Michal Kern) jsou dodnes obestřeny mnoha tajemstvími. Za války jako nacistický konfident zachránil před koncentračním táborem Štěpána Plačka (Saša Rašilov). Po válce se jejich role otáčí, Plaček splácí dluh a zařídí, že soud za spolupráci s nacisty nepožaduje pro Arvéda smrt, ale odsuzuje jej pouze na doživotí. Tím však vzájemné služby nekončí. Plaček jako vyšetřovatel státní bezpečnosti využívá Arvéda ke svým cílům, k usvědčování nepohodlných osob. Za jeho služby mu oplácí výhodami prominentního vězně a především Arvédovou největší drogou – vzácnými okultistickými knihami ze zkonfiskovaných knihoven. Arvéd a Plaček rozehrávají šachovou partii. Hra o duši vstupuje do finále.

Recenze:
Je to jen hra. Anebo není? Na to se z velké části ptají tvůrci snímku Arvéd. V něm se zaměřují na záhadami obestřený život Jiřího Arvéda Smíchovského a vypráví o tom, kam až jsme schopni zajít, abychom dosáhli svého cíle. Za války působil Jiří Arvéd Smíchovský jako nacistický konfident, díky čemuž se mu podařilo zachránit před nacistickým táborem Štěpána Plačka. Po válce se jejich role obrací, Plaček jakožto vyšetřovatel státní bezpečnosti zařizuje, že je Arvéd u soudu zproštěn rozsudku smrti za spolupráci s nacisty a je odsouzen pouze na doživotí. Plaček také využívá Arvéda ke svým cílům – k usvědčování nepohodlných osob z vězení. Arvéd má z toho výhodu prominentního vězně a dostává za to svou největší drogu – vzácné okultistické knihy. A tak se rozehrává hra o Arvédovu duši i zdravý rozum.

(photo&video: )

Video





Galerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací