Vratislav Effenberger aneb Lov na černého žraloka (2018)

Vratislav Effenberger aneb Lov na černého žraloka
, , ,

Film


Režie:
 • Hrají: Martin Pechlát, Tomáš Jeřábek, Jiří Maryško, Marek Daniel, Vasil Fridrich, Halka Třešňáková, Marie Ludvíková, Hynek Chmelař, Jiří Černý, Jakub Effenberger, Jan Švankmajer, František Dryje, Zdeněk Velen, Natálie Řehořová


 • Premiéra v ČR: 8. 11. 2018 ()  Oficiální synopse:
  Dokumentární film s hranými prvky věnoval režisér a scenárista David Jařab jedné z nejvýznamnějších postav českého surrealismu, Vratislavu Effenbergerovi.

  Vratislav Effenberger (1923-1986) je nejvýznamnější postavou českého poválečného surrealismu, básník a teoretik, jehož tvorba odráží svébytný přístup k realitě totalitního Československa, ale i nesmlouvavé postoje k celé euro-atlantické civilizaci. Po odchodu Toyen a Jindřicha Heislera do exilu a především po smrti nejvýznamnější osobnosti první fáze surrealismu Karla Teigeho, stává se vůdčí osobou, organizátorem, ale i reformátorem surrealistického hnutí u nás. Zároveň tuto sféru přesahuje svými postoji, které ho v sedmdesátých letech postaví po bok signatářů Charty 77. S hlavním proudem českého disentu však nesplynul, k jeho představitelům přistupoval vždy velice diferencovaně.

  Vratislav Effenberger patřil vedle Václava Černého, Jana Patočky či třeba Jiřího Koláře a dalších k nejvýraznějším osobnostem české kultury druhé poloviny 20. století, jeho dílo a jeho myšlenkový přínos české společnosti přesto byly po roce 1989 reflektovány jen velice sporadicky.

  Třicet let od jeho smrti dovoluje podívat se na jeho tvorbu i osobní život s odstupem a dává i šanci ji vzhledem k novým kontextům docenit. Zároveň ještě stále žije řada nejbližších spolupracovníků a přátel Vratislava Effenbergera, kteří dokážou podat fundované svědectví o „realitě a poesii“ této neprávem opomíjené osobnosti. Součástí této šance je i jedinečný přístup k autentickým dobovým osobním materiálům a pozůstalosti Vratislava Effenbergera.

  Film je v distribuci doplněn předfilmem, krátkým animovaným filmem CEVA rumunského režiséra a výtvarníka Paula Muresana, který v něm vypráví příběh odehrávající se v Očistci.
  (photo&video: )

  Galerie

  Galerie:
  (photo&video: )

  Video

  Trailer:

  (photo&video: )

  Recenze

  Recenze:

  Tuto otázku si před zhlédnutím dokumentu Davida Jařaba jistě položí více diváků. Český literární kritik, básník a jedna z nejvýznamnějších postav českého poválečného surrealismu nepatří k těm nejznámějším postavám naší historie. Změní na tom něco Lov na Černého žraloka?


  (photo&video: )

  Články
  reklama