Kovář z Podlesí (2013)

Režie:
Premiéra v ČR: 16. 5. 2013 ()

Synopse: Pohádka, ve které je všechno tak trochu jinak.

Kovář z Podlesí je nová česká pohádka s Bolkem Polívkou v hlavní roli. Stěžejním tématem Kováře z Podlesí je pohádkový souboj dobra se zlem, snaha o získání pravé lásky a objevení opravdového přátelství. Tvůrci odvážně zkombinovali tři technologie - v pohádce hrají herecké hvězdy společně s klasickými loutkami (pan Křeček a pan Veverka) a s postavou Draka, která je vytvořená počítačovou 3D animací. Výrazný vizuální a magický styl dodal filmu František A. Skála (syna výtvarníka Františka Skály). Vedle Bolka Polívky a Draka se v Podlesí představí i Josef Somr, Milan Markovič, Rostislav Novák, Ivana Chýlková nebo Barbora Seidlová.

Na městečko Podlesí a jeho okolí je uvržena kletba, kterou může zlomit Toník, synovec místního kováře. A jak? Tím, že zbaví kraj zlých bab, v něž se kdysi proměnily dobré víly. Z jejich spárů musí zachránit milovanou Bětku a současně zbavit Podlesí draka. Toník je sirotek, který vyrůstá u svérázného strýce kováře. A protože kovář je jednak válečný invalida a jednak trošku lenoch, proměnil Toník jeho kovárnu v dílnu plnou vynálezů, které mají strýčkovi usnadnit život. A k obsluze různých strojků, strojů a čarovných mašinek taky vycvičil dva hlodavce – pana Křečka a pana Veverku.

V počítači je Drak…

Náročná triková část filmu čítá více než tři stovky triků, jejichž hlavní kouzlo spočívá v tom, že přirozeně a nenápadně zapadají do vyprávění příběhu. Trikům samozřejmě vévodí Drak, který je vedle Bolka Polívky hlavním lákadlem filmu. Boris Masník, trikový supervizor filmu, o něm říká: "Náš Drak se nevylíhl v jeskyni, ale v počítačovém studiu. Nevznikl z univerzálních dračích předloh, ale z atypického modelu, který z hlíny vytvořil výtvarník filmu, F. A. Skála. Velmi specifický charakter daly Drakovi povrchy jeho těla. Vycházeli jsme ze z reálných zdrojů - Drak má břicho, které připomíná břicho hrocha, jeho záda zase vycházejí ze zad ještěrky, je to takové kombinované a křížené "zvířátko". Drak už není nejmladší, takže má na těle všelijaké vrásky a záhyby. To vše dohromady vytvořilo jeho originální a věrohodnou podobu."

A jak to všechno začalo?

„Jedním z inspiračních zdrojů mi byla knížka od pana Vondráčka, kde bylo popsáno, jak dříve fungovalo v domech vymýtání zlých duchů. Úředně. Co kolem toho bylo za papírování – z dnešního hlediska to bylo docela směšné – a z toho jsem vyšel,“ říká scenárista režisér Kováře z Podlesí Pavel Göbl a doplňuje: „Pak se přidaly klasická pohádková témata jako kouzelný meč, love story, nechtěný ženich. A ti hlodavci jsou už můj výmysl.“

Recenze:
Dalším nešvarem, opět v duchu dnešních pohádek, jsou natahované dialogy, urputně se snažící o to, aby postavy svoji nepřirozenou situaci komentovaly co nejvtipněji. Jinými slovy – víc se žvaní, než skutečně zažívá příběh. Ne, že by tady někdo něco prožíval herecky. Bauer a Šámalová přinejlepším ukazují zaujetí jako dva vysokoškolští studenti, jimž někdo zakázal jeden druhého navštěvovat na ubytovnách. Somr patří tradičně k ozdobě pohádkových příběhů, nic proti jeho talentu. Těžko ocenit Bolka Polívku, od něhož se zde očekává, že hlavně sedí a občas prohlásí něco nevěřícného, nebo bodrého. Nejlépe si vede ucházející animovaný drak a možná i jeho hlas, Vratislav Brabenec z kapely The Plastic People of the Universe.

(photo&video: )

Video





Galerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací