Nejlepší i nejhorší české filmy 2018 promítané v našich kinech

Od pohádkových Čertovin po celovečerního Doktora Martina.
 
 
Filmový rok 2018 máme za sebou a je nutné podotknout, že českých filmů v kinech se vyrojilo jako hub po dešti. A tentokrát jsme začali pohádkově. Již 4. ledna 2018 do kin vtrhla pohádka Zdeňka Trošky Čertoviny. Tento měsíc jsme se navíc smáli s komedií natočenou na motivy knihy Haliny Pawlowské Zoufalé ženy dělají zoufalé věci či po boku Prezidenta Blaníka. Zbytek roku nabídl nejen zdařilé projekty, jako byly například Příběhy smutných mužů, Hovory s TGM, King Skate či Planeta Česko a další, ale i “chuťovky” jako Teambuilding, Jak se moří revizoři či Když draka bolí hlava. Chronologicky řazený seznam představuje české filmy, které jsme mohli roku 2018 zhlédnout v kinech.

Čertoviny

Žánr: Pohádka, Režie: Zdeněk Troška, Premiéra: 4. 1. 2018

Oficiální synopse: Hlavními hrdiny pohádky Čertoviny jsou dva nešikovní čerti Popelák a Uhelák, kteří jsou vládcem pekel posláni za trest do světa, aby do měsíce přivedli každý jednu hříšnou duši. Jejich úkol se jim však od počátku nedaří, spíše, než aby lidi sváděli k hříchům, tak jim neúmyslně pomáhají. V přestrojení za čeledíny se dostanou na statek a zdá se, že konečně budou mít úspěch. Vypočítavý sedlák totiž chce svoji dceru Haničku provdat za nafoukaného statkáře Kopyta. Více o filmu Čertoviny.

Hmyz

Žánr: Drama/Komedie, Režie: Jan Švankmajer, Premiéra: 19. 2. 2018

Oficiální synopse: Divadelní ochotníci na malém městě zkoušejí hru bratří Čapků „Ze života hmyzu“. Během zkoušky se prolnou jejich životy s osudy postav této divadelní hry. Hmyz je posledním celovečerním filmem světově uznávaného režiséra Jana Švankmajera. Více o filmu Hmyz.

Věčně tvá nevěrná

Žánr: Komedie/Romantický, Režie: Milan Cieslar, Premiéra: 22. 2. 2018

Oficiální synopse: Josef a Miluška jsou manželé snad celou věčnost. Josef svou ženu sice miluje, ale má také slabost pro krásné ženy. A tak se občas s některou spřátelí o něco víc. Miluška jako bývalá tělocvikářka svého manžela i jejich dospívající dceru neúnavně zahrnuje neutuchající péčí a terorem zdravého životního stylu. Více o filmu Věčně tvá nevěrná.

Švéd v žigulíku

Žánr: Dokument, Režie: Petr Horký, Premiéra: 22. 3. 2018

Oficiální synopse: Automobilka Lada v Toljatti měla v sedmdesátých letech západnímu světu ukázat zázrak sovětské prosperity. Byla dokonalou utopií, o které se nikdo neodvážil pochybovat. O více jak čtyřicet let později prodělává miliardy rublů ročně a pomalu se rozpadá. A nikdo se jí neodváží dotknout. Švédský krizový manažer má v upadající továrně předvést zázrak kapitalistického obchodního modelu. Bo Inge Andersson, bývalý voják, který už jednu ruskou automobilku vzkřísil, přichází do Toljatti s malým týmem a velkým cílem. Stát se prvním cizincem, který společnost dovede k zisku. A nikdo se mu neodváží vzdorovat. Zatím. S prvními kroky k záchraně se odhaluje podstata světa kolem. Sovětský sen v nadživotní velikosti za sebou zanechal jen opuštěná letní střediska a provinční vojenské přehlídky. Velké plány pro obyvatele Toljatti nic neznamenají. Co udělají, až jim někdo začne obracet svět vzhůru nohama? Švéd v Žigulíku je příběh o velkých plánech a ještě větší absurditě.

Teambuilding

Žánr: Komedie, Režie: Ján Novák, Premiéra: 31. 5. 2018

Oficiální synopse: Je pátek dopoledne. Zaměstnanci banky z jednoho okresního města vyráží na tři dny do hor, na tolik moderní teambuilding. Cílem je utužení kolektivu, vypilování pracovních schopností a hlavně plusové body do osobního hodnocení ředitele, který se rozhodl nastartovat kariéru tím, že pokročí na ředitelství pobočky v krajském městě. K povýšení potřebuje pozitivní hodnocení ve všech oblastech, i pro něj do této doby naprosto opomíjeném segmentu jako jsou manažerské činnosti. Většina zaměstnanců vůbec netuší, co je čeká. Představují si školní výlet placený firmou, jenomže…

Všechno bude

Žánr: Drama/Komedie, Režie: Olmo Omerzu, Premiéra: 6. 9. 2018

Oficiální synopse: Road movie o klučičím přátelství, dobrodružství a velké svobodě. Příběh dvou kluků, kterým ještě nebylo ani patnáct a kteří se společně vydávají v ukradeném autě na cestu přes celou republiku. Cílem jejich útěku je pocit svobody a touha něco zažít. Více o filmu Všechno bude.

Odborný dohled nad výkladem snu

Žánr: Drama/Komedie, Režie: Pavel Göbl, Premiéra: 27. 9. 2018

Oficiální synopse: Český filmový underground přímo navazuje na Odborný dohled nad východem slunce. Tři staří kamarádi – Muzikant, Zloděj a Cirkusák, bývalí spoluvězni z bolševického kriminálu, spolu po ovdovění žijí v domě na česko-německém pomezí. Přivedla je sem potřeba vypořádat se s někým, kdo jim v minulosti ublížil. Jenže oním člověkem, bývalým estébákem, je současný hospodský, a tak pánové nemají kam chodit na točené pivo. Dokud Zloděj nezjistí, že kousek za hranicí na Polské straně je hospoda, kam se dá dojet autobusem. Jenže Cirkusák má nejprve obavy z polského piva, a pak mu nevoní, že hostinský má za ženu německou turkyni. Více o filmu Odborný dohled nad výkladem snu.

Mars

Žánr: Drama/Komedie, Režie: Benjamin Tuček, Premiéra: 18. 10. 2018

Oficiální synopse: Mars. Absurdní film o láskách, svatbě a odpadcích, které sbíráme celý život na Zemi a nakonec je odneseme i na jinou planetu. Více o filmu Mars.

Když draka bolí hlava

Žánr: Pohádka, Režie: Dušan Rapoš, Premiéra: 25. 10. 2018

Oficiální synopse: Barborka s Tomíkem tráví prázdniny u babičky a dědy v kovárně pod Dračí skálou, kde ze všech sil pracuje i netradiční pomocník dvouhlavý dráček Čmoudík. Jednou, když se děti chystají přespat v jeskyni společně s dráčkem, objeví na zdi jeskyně starou mapu a Čmoudík, jehož jedna hlava mluví česky a druhá slovensky, začíná vyprávět napínavý příběh o vzniku království Draka, velké lásce princezny Adélky a prince Janka, o letité kletbě a strašlivém Drakovi, o zlém skřítkovi Blivajzovi, ale i o tajemství Pomněnkové louky, ztraceném dračím vejci a párku klokanů. Zajímá Vás, kdy draci tančí hip hop, jak se slaví vánoce v dračí jeskyni, jakou kouzelnou moc má sto let nemytý dračí zub a hlavně proč draka bolí hlava?

Kibera: Příběh slumu

Žánr: Dokument, Režie: Martin Páv, Premiéra: 1. 11. 2018

Oficiální synopse: Kibera: Příběh slumu vypráví o lidech z největšího afrického slumu, kteří se navzdory drsným podmínkám rozhodli proměnit nelítostné prostředí v lepší místo pro život. Podaří se jim ustát napětí a násilí spojené s prezidentskými volbami? Více o filmu Kibera: Příběh slumu.

Vratislav Effenberger aneb Lov na černého žraloka

Žánr: Dokument, Režie: David Jařab, Premiéra: 8. 11. 2018

Oficiální synopse: Dokumentární film s hranými prvky věnoval režisér a scenárista David Jařab jedné z nejvýznamnějších postav českého surrealismu, Vratislavu Effenbergerovi. Více o filmu Vratislav Effenberger aneb Lov na černého žraloka.

V Mosulu

Žánr: Dokument, Režie: Jana Andert, Premiéra: 22. 11. 2018

Oficiální synopse: Blízkovýchodní reportérka a dokumentaristka Jana Andert se na podzim roku 2017 vydala do Mosulu okupovaného bojovníky Islámského státu. Na vlastní pěst, bez podpory zahraničních médií, pro které obvykle pracuje. S elitní jednotkou irácké armády Golden Division osm měsíců riskovala život v prvních liniích bitvy. Za tu dobu uvykla střelbě a výbuchům raket, zažila exploze sebevražedných atentátníků i aut napěchovaných výbušninami a byla po boku rodinám truchlícím za své zemřelé, ať už to byli muži, ženy, či děti. Šoková terapie reportáží z válečné fronty. Nebojácné svědectví o městu v ruinách, které jedna z největších katastrof dnešní doby obrala o duši.

Mimi & Líza: Záhada vánočního světla

Žánr: Animovaný/Rodinný, Režie: Ivana Šebestová, Katarína Kerekesová, Premiéra: 6. 12. 2018

Oficiální synopse: Mimi a Líza jsou nevšední kamarádky. Jedna má oči stále zavřené a druhá je má otevřené dokořán. Ale obě se však umí dívat a společně vidět. Protože svět se dá vidět i rukama i ušima, jen to zkusit… Pásmo krátkých animovaných filmů pro malé děti a jejich rodiče o neobyčejném přátelství dvou malých holčiček.

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací